Video http://vinovo.magnify.net/watch/playlist/M7RYSGZJ4B2VQD5V SAMO JE JEDNO U MOM ŽIVOTU VRIJEDNO DA PUSTIM SUZU S OKA JER TEBE VOLIM JA ŽIVOT MI DALA BAŠ KAO DA JE ZNALA DA NIKAD NEĆE NESTAT SA MOJIH USANA (HRVATSKA!!!) S PONOSOM NARODU SVOM...

Dobrodošel / dobrodošla na slovenski video arhiv - video portal, na katerega lahko shraniš tvoje najljubše video posnetke spletnih strani WebTV, GenSpot, Frendi in Flirt, Obala.net, YouTube, Google Video, Revver in drugih video portalov.

Avtor / video objavil: SRECKO KATANEC

Oceni ta video:
Ocena: 3.7/5 (86 glasov)
Opis video posnetka:
http://vinovo.magnify.net/watch/playlist/M7RYSGZJ4B2VQD5V SAMO JE JEDNO U MOM ŽIVOTU VRIJEDNO DA PUSTIM SUZU S OKA JER TEBE VOLIM JA ŽIVOT MI DALA BAŠ KAO DA JE ZNALA DA NIKAD NEĆE NESTAT SA MOJIH USANA (HRVATSKA!!!) S PONOSOM NARODU SVOM LJUBI GRB NA DRESU TOM NA JADRANU I SAVI, NA DUNAVU I DRAVI NEK SE SLAVI CIJELI DAN I NOĆ! SVI SKUPA NEK VIDE DA NAS IMA RUKE NA SRCE KADA KRENE HIMNA I ONDA PJEVAMO U ISTOM TRENU DOK NAŠI DOLE LETE PO TERENU IMAMO PONOS SRCE I INAT PODRŠKU UVIJEK PUNIH TRIBINA IZ ZAGREBA GLEDAM NAJLJEPŠU SLIKU: SLAVONIJU, ISTRU, DALMACIJU, LIKU! KAD SE IGRA NEKA NAS ZAUSTAVE CRVEN BIJELI PLAVI BOJE ZASTAVE NEKA CIJELI SVIJET ČUJE NAŠU PJESMU I VIDE SAV TAJ NAŠ SJAJ NA DRESU OVDJE KOD NAS JE PONOS REPKA ŽELJNO SE ČEKA SVAKA TEKMA NEK SE ORI PJESMA NEKA ZVONO ZVONI ZNAMO DA BIT ĆEMO ŠAMPIONI! SVI JEDNI UZ DRUGE KAD SE IGRA NEMA TUGE SAD SMO U RODU I PJEVAMO ODU ZA SVOJE LJUDE JER OPET TRADICIJA SE NASTAVLJA S RUKAMA U ZRAKU HRVATSKU POZDRAVLJAM BILI ZADNJI ILI PRVI SAMO NEKA NAŠ GLAS GRMI! JOŠ JEDNOM AL OVAJ PUTA JAČE CIJELI SVIJET ZNA NAŠE NAVIJAČE CIJELI SVIJET SAD GLEDA I PRATI DA VIDI KAKO IGRAJU HRVATI A SVE ZBOG VATRENOG SRCA KOJI ISPOD SVETOG DRESA KUCA NEK SVI ČUJU KAKO SLAVIMO AJMO CIJELI STADION SJEVER, ISTOK, ZAPAD SVI SE BUDE AKO BOLI STISNI ZUBE NEKA SE LJUTE ONI ŠTA GUBE TU DANAS SVIRAJU NAŠE TRUBE I ZATO SE POMAKNI ZRAK DUBOKO UDAHNI PA DIGNI RUKE I NAPUNI ČAŠU OVDJE SE IGRA ZA LIJEPU NAŠU EJ... 'KO KAŽE DA SMO PALI TAJ, MORA DA SE ŠALI I NAJVEĆI SU MALI KAD VIJORI CRVEN, BIJELI, PLAVI DOMOVINI ZAHVALI I POKAŽI LJUBAV NEMA NIKOG DA SE PRAVI GRBAV ULICE SU ŽIVE PJEVA SE SA TVRĐE, TRGA I SA RIVE! croatia hrvatska connect zapresic boys himna slaven bilic rawbau euro 2008 torcida armada navijaci bbb kohorta cro dinamo hajsuk split lyrics luka modric vedran corluka slavonija croatia hrvatska dalmacija hajduk torcida split zagreb bbb ultras fans bad blue boys dinamo navijaci armada rijeka virovitica slatina osijek vinkovci otok beli manastrit dalj slavonski brod novska pozega erdut vukovar porec pazin umag rovinj rovigno buzet pula pola opatija smiljan kumrovec veliko trgovisce zadar sibenik benkovac gracac obrovac knin kistanje drnis perkovic primosten split sinj imotski korcula vinovo hvar cvrljevo brac mljet dubrovnik spalato zara sebenico čika šaja ploce makarska trogir kastela korenica vojnic vinovo donje gornje primorski dolac dalmatinska zagora vinkovci vukovar hrvace trilj lecevica malacka kozjak sedramic ogorje muc gornji donji planjani cvrljevo unesic unešić vrginmost varazdin dicmo runovici hrvace vinjani utore gornje donje karlovac sisak krapina istra istria zagorje cakovec bjelovar grubisno polje switzerland portugal serbia bosnia montenegro slovenia slovenija Slovenska nogometna reprezentanca Iz Wikipedije, proste enciklopedije Skoči na: navigacija, iskanje Domače barve Gostujoče barve Organizacija Nogometna zveza Slovenije Selektor Matjaž Kek, 2007 - Največ nastopov Zlatko Zahovič (80) Največ zadetkov Zlatko Zahovič (35) Statistika 130 tekem 43 zmag, 38 neodločenih, 49 porazov (stanje: 28. marec 2007) Prvi mednarodni nastop Estonija 1:1 Slovenija (Tallinn, Estonija; 03. junij, 1992) Najvišja zmaga Oman 0:7 Slovenija (Muscat, Oman; 8. februar, 1999) Najvišji poraz Francija 5:0 Slovenija (Saint-Denis, Francija; 12. oktober, 2002) Svetovno prvenstvo Nastopi: 1 (prvič: 2002) Najboljši rezultat: 1. kolo 2002 Evropsko prvenstvo Nastopi: 1 (prvič: 2000) Najboljši rezultat: 1. kolo 2000 Slovenska nogometna reprezentanca je selekcija Nogometne zveze Slovenije (NZS), ki zastopa Slovenijo na mednarodni ravni. 3. januarja 2007 je na sedež selektorja stopil Matjaž Kek. Slovenija je odigrala prvo mednarodno tekmo leta 1992 v Tallinnu proti Estoniji. Največji uspehi doslej so bile uvrstitve na EP 2000 in SP 2002. Po nizu prijateljskih tekem v prvih letih in neuspešnih kvalifikacijah za EP 1996 in SP 1998, je leta 1998 mesto selektorja prevzel Srečko Katanec, ki je v naslednjih štirih letih bistveno zaznamoval Slovenski nogomet in vodil reprezentanco na dveh zaključnih turnirjih. Leta 2002 se je za slovensko reprezentanco začelo obdobje neuspehov. Pod vodstvom Bojana Prašnikarja je Slovenija dosegla dodatne kvalifikacije za nastop na EP 2004, vendar izgubila proti Hrvaški. Prašnikarjev naslednik je postal Branko Oblak, katerega je zaradi slabih rezultatov v kvalifikacijah za SP 2006 zamenjal sedanji selektor Matjaž Kek. Vsebina [skrij] * 1 Zgodovina o 1.1 Prva leta slovenske reprezentance (1991 - 1994) o 1.2 Prve kvalifikacije (1994 - 1998) o 1.3 Slovenija gre naprej (1998 - 2002) o 1.4 Nova generacija (2002 - 2006) o 1.5 Čakanje na uspehe (od 2006) * 2 Dres * 3 Udeležbe na turnirjih * 4 Igralci in trenerji o 4.1 Rekorderji o 4.2 Aktualni reprezentanti o 4.3 Seznam reprezentantov o 4.4 Selektor * 5 Statistika mednarodnih tekem * 6 Prizorišča reprezentančnih tekem * 7 Družbeni pomen * 8 Literatura * 9 Zunanje povezave [uredi] Zgodovina [uredi] Prva leta slovenske reprezentance (1991 - 1994) Zgodovina slovenske reprezentance se je začela z razglasitvijo samostojnosti Slovenije. 29. junija 1991 je Predsednik Nogometne zveze Slovenije Rudi Zavrl obvestil predsedstvo NZJ, da NZS zaradi vojaške agresije na Slovenijo prekinja z njo vse stike. Za prvega selektorja reprezentance je 25. junija bil razglašen Bojan Prašnikar. Svojo prvo uradno tekmo je slovenska reprezentanca odigrala 3. junija 1992 v Talinu proti Estoniji, ki se je končala z izidom 1:1. Strelec zgodovinskega prvega gola za samostojno Slovenijo je bil v 73. minuti Igor Benedejčič. Še pred to tekmo je Slovenija odigrala 19. junija 1991 neuradno srečanje proti Hrvatom v Murski Soboti (0:1). Ob koncu Prašnikarjevega prvega od treh mandatov, je Slovenija na štirih tekmah pod njegovim vodstvom zabeležil eno zmago, dva remija in en poraz. Zgodovinsko prvo zmago je Slovenija dosegla 7. aprila leta 1993 proti Estoniji pri čemer sta gole v razmaku dveh minut zabila Samir Zulič (13. minuta) in Sašo Udovič (14.). [uredi] Prve kvalifikacije (1994 - 1998) Januarja leta 1994 je na selektorsko klop sedel Zdenko Verdenik s katerim je Slovenija krenila v svoje prve kvalifikacije za nastop na Evropskem prvenstvu 1996. Na prvi kvalifikacijsi tekmi 7. septembra v Mariboru, je Slovenija dosegla neodločen rezultat (1:1) proti takratnemu svetovnemu podprvaku Italiji, in se s senzacijo predstavila svetovni javnosti. Strelec zgodovinskega prvega gola Slovenije v kvalifikacijah je bil Sašo Udovič, ki je v 13. minuti poslal žogo za hrbet italijanskega vratarja Panucija. Kljub odličnega vtisa iz prve tekme, je Slovenija v naslednjih srečanjih občutno popustila. Po samo treh zmagah - dvakrat proti Estoniji (3:0, 1:3) in enkrat proti Ukrajini (3:2) - dveh neodločenih rezultatov in petih porazih, je Slovenija zasedla predzadnje peto mesto v svoji skupini. Nasledneje kvalifikacije za nastop na svetovnem prvenstvu v Franciji leta 1998 so se za Slovenijo končale katastrofalno. Le ena točka na osmih tekmah ob le petih doseženih golih je bilo manj kot so pričakovali celo največji pesimisti. Edina svetla točka tega obdobja je bila tekma proti Hrvaški v Splitu, ki se je končala s 3:3. Strelec vseh treh golov za Slovenijo je bil Primož Gliha. Kljub slabega rezultata je bilo v slovenski igri opaziti več tveganja in ofenzivnosti kot v prejšnjih kvalifikacijah, kar je bilo pomembno za dolgoročni uspeh reprezentance. Verdenik, ki je moral pod pritiskom medijev zaradi slabih kvalifikacij klonit, je slovensko reprezentanco zapustil 30. novembra 1997. Njegovo delo je nadaljeval Bojan Prašnikar, ki pa je bil še drugič samo začasna rešitev. Prašnikar je vodil reprezentanco samo pet mesecev. Na petih tekmah pod njegovim vodstvom je Slovenija zabeležila samo eno zmago nakar je predsednik Nogometne Zveze Slovenije Rudi Zavrl sprejel tvegano odločitev. [uredi] Slovenija gre naprej (1998 - 2002) Po odstopu Bojana Prašnikarja, je odločitev padla na takrat komaj 34 letnega Srečka Katanca. Nekdanji jugoslovanski reprezentant in igralec Partizana, VfB Stuttgarta in Sampdorie, je stopil na selektorski stolček brez resnih trenerskih izkušenj. Pred tem je med leti 1996 in 1998 vodil slovensko U-21 reprezentanco. Kljub neizkušenosti se je že po prvih kvalifikacijskih tekmah pod vodstvom Katanca za EP 2000 dalo slutiti, da se slovenskemu nogometu obetajo boljši časi. Čeprav je Slovenija iz prvih dveh tekem - proti Grkom v gosteh (2:2) in proti Norvežanom doma (0:1) - osvojila samo točko je bila razlika v slovenski igri očitna. Po zmagi v Ljudskem Vrtu nad Latvijo, remiju v Gruziji in štirih zaporednih zmagah nad Albanijo v gosteh in doma, Gruzijo doma in Latvijo v gosteh , si je Slovenija dva kroga pred koncem kvalifikacij zagotovila drugo mesto v skupini 2 za reprezentanco Norveške. Tako so še nekaj mesecev nazaj nedosegljive dodatne kvalifikacije postale resničnost. Največjo zaslugo za Slovenski uspeh je imel Zlatko Zahovič, ki je dosegel 8 od 12 zadetkov Slovenije v kvalifikacijah. Žreb dodatnih kvalifikacij je Sloveniji za nasprotnika namenil Ukrajino, ki je veljala za velikega favorita tega dvoboja. Moštvo okoli super zvezdnika Andreja Ševchenka je prepričljivo odigralo kvalifikacije, kjer so pustili za seboj reprezentanco Rusije in dvakrat remizirali s takratnim svetovnim prvakom Francijo. Prva tekma dodatnih kvalifikacij med Slovenijo in Ukrajino, je bila odigrana 13. novembra 1999 za Bežigradom v Ljubljani. Ob koncu prvega polčasa je Slovenija po golu Andreja Ševčenka zaostajala z 1:0. Kljub zaostanka je Sloveniji uspelo do izteka tekme preobrniti izid v svojo korist. Na 1:1 je v 53. minuti izenačil Zahovič, za senzacijo pa je sedem minut pred koncem s svojim golom iz sredine igrišča poskrbel Milenko Ačimovič. Slovenija je na povratno tekmo v Kijev odšla z golom prednosti. Tekma v gosteh se je enako pričela kot nekaj dni pred tem v Ljubljani. Slovenija je zaostajala večji del tekme z 1:0 preden je lahko Miran Pavlin izenačil rezultat v 75. minuti na končni izid 1:1. S tem so si Slovenski nogometaši prvič v zgodovini Slovenskega nogometa zagotovili nastop na evropskem prvenstvu v Belgiji in na Nizozemskem. Pred odhodom na EP 2000, je Slovenija odigrala štiri prijateljske tekme od katerih je dve zmagala, eno remizirala in eno izgubila. Poražena je bila v Parizu proti Franciji. Euro 2000 se je za Slovenijo začel z tekmo proti Jugoslaviji. Slovenci so pričeli tekmo silovito in prišli po golih Zlatka Zahoviča (23', 57') in Mirana Pavlina (52') do vodstva 3:0 preden je Jugoslavija v šestih minutah izenačila izid na končni rezultat 3:3. Pet dni kasneje je Slovenija na svoji drugi tekmi merila moči z Španijo. Španci so že v 4. minuti povedli z golom Raula. V nadaljnji tekmi je Sloveniji z dobro igro in hitrimi protinapadi celo uspelo za kratek čas izničiti vodstvo Špancev. Za slovenski gol je v 59. minuti po podaji Mladena Rudonje poskrbel Zlatko Zahovič, ki je iz sedmih metrov premagal španskega vratarja Canizaresa. Samo 60 sekund po golu Zahoviča je za končno zmago Špancev z 2:1 poskrbel Joseba Exteberria. Slovenija je svojo tretjo tekmo na evropskem prvenstvu odigrala v Arnhemu proti Norveški. Srečanje se je končalo brez zmagovalca in brez golov, kar je pomenilo da so Slovenci morali odhajati domov že po prvem delu tekmovanja. Kljub hitrega izpada iz tekmovanja so Slovenski nogometaši zapustili evropski oder z visoko dvignjenimi glavami. Po prepričljivih nastopih na evropskem prvenstvu so se številni evropski klubi začeli zanimati za slovenske igralce. Tako so menjali klube Zlatko Zahovič (CF Valencia), Miran Pavlin (FC Porto), Milan Osterc (Hapoel Tel Aviv), Amir Karič (Ipswich Town), Đoni Novak (Spvgg Unterhaching). Nekaj mesecev kasneje so se za izbrano vrsto pričele kvalifikacije za nastop na svetovnem prvenstvu 2002. Na prvi tekmi proti Ferskim otokom , je Slovenija v sodnikovem podaljšku zapravila vodstvo z 2:0 in s tem izgubila dragocene tri točke. Naslednji nasprotnik je bila Švica. Slovenija je dvakrat zaostajala a si vendar na koncu priborila neodločen rezultat (2:2). Prvo zgodovinsko zmago na svetovnih kvalifikacijah, je državna reprezentanca zabeležila komaj na tretji tekmi v gosteh proti Luksemburg z izidom 2:1. Po nizu treh tekem brez poraza, je Slovenija 24. marca 2001 odpotovala na srečanje proti Rusiji. Po hitrem zaostanku, je v 21. minuti uspešno izenačil Aleksander Knavs na končni rezultat 1:1. Na zadnji tekmi prvega dela kvalifikacij je za Bežigradom proti Jugoslaviji Slovenija uspela priti do izenačenja šele po prostem strelu Zahoviča v 94. minuti. Remiju proti Jugoslaviji so sledile tri zaporedne zmage proti Luksemburgu doma (2:0), Švici v gosteh (1:0) ter Rusiji doma (2:1). Povratna tekma proti Jugoslaviji v Beogradu 5. septembra 2001 se je končala z rezultatom 1:1 kar je pomenilo da Slovenija na zadnji tekmi rednega dela kvalifikacij doma proti Ferskim otokom potrebuje zmago za uvrstitev na dodatne kvalifikacije. Slovenija je na zadnji tekmi z lahkoto odpravila Ferske otoke z 3:0 in s tem že drugič zapored prišla v dodatne kvalifikacije. Naslednji sta bili novembra na sporedu tekmi dodatnih kvalifikacij z Romunijo. Domače srečanje se je za Slovenijo po izenačujočim golom Ačimoviča v 41. minuti, in zadetka Milana Osterca v 68. minuti končalo z zmago 2:1. Povratno tekmo pa je slovenska reprezentanca z golom Mladena Rudonje odigrala z rezultatom 1:1. S skupnim izzidom 3:2 se je Slovenija prvič v svoji zgodovini uvrstila na Svetovno prvenstvo. Slovenija svoj uspeh iz kvalifikacij na svetovnem prvenstvu ni morala ponoviti. Po uvodnem porazu proti Španiji (1:3), sta še sledila dva poraza proti Južni Afriki (0:1) in Paragvaju (1:3). Edine gole za Slovenijo sta zadela Sebastjan Cimirotič in Milenko Ačimovič. Tako je Slovenija končala svoj prvi nastop na svetovnem prvenstvu brez dosežene pike in v prvem krogu izpadla. Slovenski nastop na nogometnem prvenstvu ni bil tragičen zaradi doseženih rezultatov, ampak zaradi prepira med selektorjem Katancem in Zahovičem glede vodenja ekipe, zaradi česar je moral slednji predčasno domov. Posledica neprijetnih dogodkov iz Južne Koreje, je bil odstop Srečka Katanca z mesta selektorja. [uredi] Nova generacija (2002 - 2006) Katanca je na mestu selektorja nadomestil Bojan Prašnikar, ki je v letih (1992-1993) in (1998) že vodil reprezentanco. Prašnikar je prevzel reprezentanco, ki je bila zaradi dogajanj na svetovnem prvenstvu razdvojena in razpolovljena. Poleg tega je veliko igralcev iz zlate generacije prenehalo igrati za reprezentanco. Prvo tekmo pod vodstvom novega selektorja je Slovenija odigrala proti Italiji v Trstu. Najmanj v dveh pogledih je bila prijateljska tekma med Italijo in Slovenijo rizična. V tekmovalnem smislu je vladala negotovost ob številnih spremembah v izbrani vrsti, saj je Prašnikar poklical skoraj za celo enajsterico novincev in se obenem odrekel nekaterim Katančevim izbrancem. Posebej pa je skrbelo protislovensko vzdušje v Trstu, ki ni bilo najbolj posrečen gostitelj sosedskega nogometnega obračuna. Ognjeni krst se je za Prašnikarja končal uspešno, saj je Slovenija z zadetkom Sebastjana Cimirotiča v 55. minuti zmagala z 1:0. Veliki zmagi proti Italiji so sledile kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2004 na Portugalskem. V skupini z Francijo, Izraelom, Ciprom in Malto, je Slovenija z štirimi zmagami, dvema neodločenema rezultatima in dvema porazoma, zasedla drugo mesto za Francozi in se še tretjič zapored popeljala do dodatnih kvalifikacij. Takratni nasprotnik je bila Hrvaška. Po neodločenem rezultatu v Zagrebu (1:1), je sledila povratna tekma v Ljubljani, kjer so Hrvati z igralcem manj uspeli doseči zmago z 1:0 in se na koncu uvrstili na Evropsko prvenstvo. Dodatnim kvalifikacijam so sledili trije zaporedni porazi na prijateljski tekmah proti Poljski (0:2), Latviji (0:1) in Švici (2:1). Nakar je Prašnikar zaradi slabih rezultatov moral 24. maja 2004 zapustiti krmilo slovenske reprezentance. Prašnikarja je nasledil uradno razglašeni najboljši slovenski nogometaš zadnjih 50 let Branko Oblak. Oblaku je uspelo vključiti mlajše igralce iz mlade reprezentance in jih postaviti ob bok izkušenejšim reprezentantom iz zlate generacije. Nekdanji nogometaš Olimpije, Hajduka ter nemških Schalkeja in Bayerna, je bil v uvodu izjemno uspešen. V uvodnih treh tekmah za nastop na svetovnem prvenstvu 2006 v Nemčiji, je Slovenija zabeležila dve zmage proti Moldaviji (3:0) in proti kasnejšemu svetovnemu prvaku Italiji (1:0) ter iztržila neodločen rezultat proti Škotski (0:0). V nadaljevanju je Slovenija močno popustila, saj je na naslednjih šestih tekmah zabeležila le še eno zmago proti Moldaviji v gosteh s (1:2). Na koncu je izbrana vrsta zasedla četrto mesto v skupini, kar je pomenilo, da se Slovenija prvič po šestih letih ni uvrstila v dodatne kvalifikacije. [uredi] Čakanje na uspehe (od 2006) Slovenska nogometna reprezentanca 2007 Slovenska nogometna reprezentanca 2007 Podobno klavrno kot so se končale kvalifikacije za SP 2006, so se začele tiste za nastop na EP 2008 v Avstriji in Švici. Po dveh visokih porazih proti Bolgariji (3:0) in Belorusiji (4:2) ter zmagi proti za razred slabši reprezentanci Luksemburga (2:0) je prišlo do nove spremembe na selektorski klopi. Oblak, ki je že veliko prej izgubil zaupanje javnosti, se je moral posloviti in prepustiti mesto 46-letnemu Mariborčanu Matjažu Keku. Prvi nastop Keka na selektorski klopi je bila prijateljska tekma proti Estoniji 7. februarja v Domžalah. Po slabi igri Slovencev je za končni uspeh na Kekovem debiju poskrbel Klemen Lavrič, ki je v 34. minuti dosegel gol in s tem Sloveniji zagotovil prvo zmago pod novim selektorjem. Naslednje dve tekme za kvalifikacije na evropskem prvenstvu, so se za slovenske nogometaše končale brez zmage. Slabi tekmi proti Albaniji v gosteh (0:0) je sledila tekma proti reprezentanci Nizozemske v Celju, kjer je Slovenija pet minut pred koncem prejela gol in izgubila tekmo z 1:0. Tako Slovenija po prvem krogu kvalifikacij zaseda peto mesto z izkupičkom ene zmago, enega neodločenega izida in treh porazov. Po objavi Lestvice FIFE 16. maja 2007, Slovenija trenutno zaseda 76. mesto. Najvišja uvrstitev je doslej bilo 25. mesto decembra leta 2001. Kar pomeni da je Slovenija v šestih letih padla za 51. mest. [uredi] Dres Ekipne barve Ekipne barve Ekipne barve Ekipne barve Ekipne barve   SP 2002 Ekipne barve Ekipne barve Ekipne barve Ekipne barve Ekipne barve   klasični dres Slovenija igra od prve uradne tekme leta 1992, tradicionalno v belo zelenih barvah. Zelena barva predstavlja Sestava barv se je vse od takrat samo rahlo spremenila. Od leta 2007 naprej, igra slovenska reprezentanca na domačih tekmah v belih dresih, belih hlačkah in belih golenkah. Na gostujočih tekmah je barvna sestava v celoti temno zelena. Uradni opremljevalec reprezentance je od januarja 2007 Nike. [uredi] Udeležbe na turnirjih Slovenija je odigrala svoje prve kvalifikacije kot samostojna država leta 1994. Največji doseg doslej je bila uvrstitev na Evropsko prvenstvo 2000 na Nizozemskem in v Belgiji ter na Svetovno prvenstvo 2002 na Japonskem in Južni Koreji. Obakrat je že v prvem krogu izpadla. Leta 2004 se je reprezentanci ponovno uspelo prebiti v dodatne kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2004 na Portugalskem. Nasprotnik je bila reprezentanca Hrvaške. Po neodločenem izzidu v Zagrebu (1:1), je Slovenija doma izgubila z 1:0 kar je pomenilo konec sanj o drugem nastopu na Evropskem prvenstvu. Opomba: Med leti 1918 - 1991 je Slovenija spadala pod Jugoslavijo. Udeležba na Svetovnih prvenstvih: Leto Gostitelj Rezultat Z N P Zadetkov Članek 1998 Francija kvalifikacije - - - - - 2002 Japonska & Južna Koreja 1. kolo 0 0 3 2:7 Članek 2006 Nemčija kvalifikacije - - - - - Udeležba na Evropskih prvenstvih: Leto Gostitelj Rezultat Z N P Zadetkov Članek 1996 Anglija kvalifikacije - - - - - 2000 Nizozemska & Belgija 1. kolo 0 2 1 4:5 Članek 2004 Portugalska dodatne kvalifikacije - - - - - 2008 Avstrija & Švica še v poteku - - - - - [uredi] Igralci in trenerji [uredi] Rekorderji Največ nastopov Nastopov Igralec Obdobje Golov 80 Zlatko Zahovič 1992 - 2004 35 74 Milenko Ačimovič od 1998 13 Aleš Čeh 1992 - 2002 1 71 Đoni Novak 1992 - 2002 3 66 Marinko Galič 1994 - 2002 0 65 Aleksander Knavs 1998 - 2006 3 Mladen Rudonja 1994 - 2003 1 64 Amir Karič 1996 - 2004 1 63 Miran Pavlin 1994 - 2004 5 57 Marko Simeunovič 1994 - 2004 0 Najboljši strelci Golov Igralec Obdobje Nastopov 35 Zlatko Zahovič 1992 - 2004 80 16 Sašo Udovič 1993 - 2000 42 14 Ermin Šiljak 1994 - 2005 48 13 Milenko Ačimovič od 1998 74 10 Primož Gliha 1992 - 1998 28 8 Milan Osterc 1997 - 2002 44 6 Nastja Čeh od 2001 44 Sebastjan Cimirotič 1998 - 2005 33 5 Miran Pavlin 1994 - 2004 63 4 Milivoje Novakovič od 2006 10 stanje: 28. März 2007 [uredi] Aktualni reprezentanti Od imenovanja Matjaža Keka za novega selektorja slovenske reprezentance 3. januarja 2007, je v izbrano vrsto bilo vpoklicanih 25 igralcev od katerih je doslej prišlo 22 do nastopa v državni majici. 2 nogometaša sta bila 2007 prvič vpoklicana v državno reprezentanco toda še ostajata brez nastopa. stanje: 28. marec 2007. Ime Rojen Nastopov Zadetkov Klub Debitiral Vratarji Jasmin Handanovič 28.01.1978 - - FC Koper - Samir Handanovič 14.07.1984 12 - Rimini Calcio FC 2004 Obrambni igralci Matej Mavrič 29.01.1979 25 1 Tus Koblenz 2002 Fabijan Cipot 25.08.1976 22 - NK Maribor 1999 Bojan Jokić 17.05 1986 10 - ND Gorica 2006 Boštjan Cesar 09.07.1982 22 2 Olympique de Marseille 2003 Branko Ilič 06.02.1983 18 - Real Betis 2004 Mitja Morec 21.02.1983 - - Sturm Graz - Suad Filekovič 16.09.1978 11 - FC Krylya Sovetov Samara 2002 Zvezni igralci Luka Žinko 23.03.1983 1 - NK Domžale 2004 Robert Koren 20.09.1980 24 1 West Bromwich Albion FC 2003 Anton Žlogar 24.11.1977 23 1 Anorthosis Famagusta FC 1998 Andrej Komac 04.12.1979 25 - Djurgardens IF 2004 Dare Vršič 26.09.1984 - - MŠK Žilina - Nastja Čeh 26.01.1978 44 6 FK Khimki 2001 Goran Šukalo 24.08.1981 29 2 Tus Koblenz 2002 Milenko Ačimovič 15.02.1977 74 13 Austria Wien 1998 Napadalci Ermin Rakovič 07.09.1977 14 1 NK Domžale 2001 Milivoje Novakovič 18.05.1979 10 4 1.FC Köln 2006 Klemen Lavrič 12.06.1981 16 3 MSV Duisburg 2004 Valter Birsa 07.08.1986 10 - FC Sochaux 2006 Zlatko Dedič 05.10.1984 6 - Frosinone Calcio 2004 [uredi] Seznam reprezentantov Popoln seznam vseh 120 reprezentantov od 1992 do danes ter slovencev, ki so igrali za jugoslovansko reprezentanco se najde pod seznam slovenskih nogometnih reprezentantov. [uredi] Selektor Selektorja izvoli skupščina NZS. Njemu ob strani stoji strokovno vodstvo, s pomočjo katerega vodi in usmerja reprezentanco. Selektor lahko samostojno odloča o vpoklicih igralcev v reprezentanco. Trenutni selektor je od 3. januarja 2007, Matjaž Kek. Pomočnik selektorja je Milan Miklavič, trener vratarjev pa je nekdanji vratar Olimpije in bivši reprezentant Bosne in Hercegovine Nihad Pejkovič. Pregled vseh dosedanjih selektorjev se lahko najde pod seznam selektorjev slovenske nogometne reprezentance. [uredi] Statistika mednarodnih tekem Glej glavni članek: Seznam mednarodnih tekem slovenske nogometne reprezentance. Sledeča razpredelnica prikazuje reprezentance, proti katerim je Slovenija odigrala vsaj 5 tekem. Slovenska nogometna reprezentanca je doslej odigrala 130 uradnih tekem, od tega jih je bilo 57 prijateljskih. Od prve tekme v Talinu 3. junija 1992 do doslej zadnje tekme proti Nizozemski 28. marca 2007 je izkupiček sledeč: 43 zmag, 38 neodločenih rezultatov in 49 porazov. stanje: 28. marec 2007. Država Tekem Z N P Zadetkov Ciper 6 3 2 1 11:5 Hrvaška 6 0 4 2 6:13 Estonija 5 4 1 0 10:2 Italija 5 2 1 2 3:3 Norveška 5 0 1 4 3:12 [uredi] Prizorišča reprezentančnih tekem Centralni stadion Bežigrad Centralni stadion Bežigrad Arena Petrol Arena Petrol Slovenska reprezentanca od leta 2004 odigra svoje domače tekme na stadionu Arena Petrol v Celju. Novi nogometni stadion je trenutno najsodobnejši športni objekt v Sloveniji, ki bo ob koncu gradbenih del sprejemal 12.000 gledalcev. Članska reprezentanca je prvo srečanje v Celju odigrala 31. marca 2004 proti Latviji v sklopu prijateljskih srečanj in izgubila z rezultatom 0:1. Pred otvoritvijo novega stadiona v Celju, je Slovenija odigrala večino svojih domačih tekem na centralnem stadionu Bežigrad v Ljubljani. Druga glavna prizorišča v zadnjih letih so bila Maribor, Murska Sobota ter po enkrat Kranj, Nova Gorica, Koper in Domžale.Na prijateljskih tekmah kjer je pričakovano manjše število gledalcev, se tudi izberejo mesta z manjšimi stadioni. 53 domačih tekem slovenske reprezentance, je bilo odigranih v sledečih mestih: Mesto Tekem Obdobje Ljubljana 29 1993 - 2004 Celje 12 od 2004 Maribor 6 1994 - 1999 Murska Sobota 2 1992 - 2003 Mesto Tekem Obdobje Kranj 1 1993 Nova Gorica 1 2003 Koper 1 2001 Domžale 1 2007 stanje: 28. marec 2007 [uredi] Družbeni pomen V prvih letih po osamosvojitvi Slovenije, je bilo zanimanje za državno reprezentanco zelo majhno. Predvsem po letu 1991 so se Slovenci identificirali s športi, ki so jih najbolj razlikovali od ostalih narodov nekdanje skupne domovine Jugoslavije. Športi kot so smučanje, hokej in smučarski skoki so uživali največji status zanimanja ter bili sinonim za nacionalno identiteto. Leta 2001 je dr. Peter Stanković npr. napisal: „[...] Tako so se v praksi različne dejavnosti Slovencev začele osredotočati okoli točk, ki so bile v simbolnem smislu najbolj nebalkanske. Triglav, Bojan Križaj, Planica, Avseniki, vse to so različni označevalci, ki so tako ali drugače vezani na Gorenjsko in so bili v kontekstu potrebe po slovenskem distanciranju od juga privzeti kot vsesplošna nacionalna posebnost.“ Šele po prvih vidnih uspehih domače reprezentance se je zanimanje slovenske javnosti za nogomet spet obudilo. Po uvrstitvah reprezentance na EP 2000 in SP 2002, je nogomet nadomestil smučanje kot najpopularnejšo športno panogo v Sloveniji. V tem obdobju se je vedno več Slovencev pričelo identificirati z izbrano vrsto. Zanimanje za reprezentanco suzana mancic kozjak pornc ceca raznjatovic porno je vedno bilo tesno povezano z njenimi uspehi. Tako se je popularnost nogometa v Sloveniji vse od leta 2002 postopoma zmanjšala kar je posledica slabih rezultatov na klubski ter na reprezentančni ravni.